Ir ļoti daudz šķirņu, ko visi iesaka, bet nav neviena saraksta, kur varētu apskatīties NEieteicamās šķirnes Latvijas apstākļiem. Tāpēc es gribētu palīdzēt parastam pircējam neiepirkt vecās un nekam nederīgās šķirnes, Latvijas apstākļiem. Īsi komentēšu katras šķirnes sliktās īpašības, kuras esmu novērojis pats un esmu atteicies vai arī atteikšos drīzumā tās audzēt. Runa būs par vīnogām atklātā laukā, dārzā.

1. Karinka russkaja – bezsēklu vīnoga, ogu lielums kā sērkociņu sēra gals ar ļoti lielu slimību uzņēmību. Bezsēklu vīnogas ļoti garšo bērniem un bez ķīmiskās apstrādes neiztikt, tāpēc mēs no šīs šķirnes piemājas dārzā atteicāmies, vēl kāds stāds ir palicis vīnogu laukā, bet tam arī liktenis ir izlemts. Šīs šķirnes stādus nepiedāvājam jau gadus piecus.

2. KOKL BELIJ – par šo šķirni sākumā biju sajūsmā, pirmais ķekars ar gigantiskām ogām, kaut kas neredzēts, bet nākošā gadā arī tikai viens divi mazi ķekariņi ar ļoti lielām ogām. Šķirnei ļoti spēcīgi aug dzinumi, bet ogas ir ļoti maz vai nav vispār. Stādus pārtraucām tirgot 3 gadus atpakaļ.

3. Liepājas Dzintars– vīnogu šķirne, kura Latvijas apstākļos neražo vai raža ir ļoti, ļoti niecīga, mūsu klimats ir par vēsu šai šķirnei. Stādus netirgojam jau 7 gadus.

4. Magarač Ranņij– sala un slimību neizturīga vīnogu šķirne ar nekādu garšu, ūdeņainām ogām. Ķekari ir ļoti blīvi un ogas ķekaros pūst, nesasniedzot gatavību. Stādus nepiedāvājam 5 gadus .

5. Talisman Bezsemjanij – Ogas garšīgas , labas, bet nelaime ir tā, ka viņu nav vai ir ļoti maz pie tik spēcīgi augoša krūma. Stādus nepiedāvājam jau 4 gadus.

6. Zīda Ķekars – tā ir pirmā vīnoga mūsu dārzā, 1970 gadā viņa tika iestādīta un 1975 gadā tika likvidēta kopš tā laika stādi netiek piedāvāti. Tas ir kaut kas līdzīgs kaitināt suni ar desu un nedot viņam to, jo raujot ogu no ķekara jūs noraujiet tikai miziņu pārējais paliek pie kātiņa.

7. Veldze – ogas ar kurkuli vidū, kurš nereti paliek pie kātiņa, citi to uzskata par „navarotu”, es gan par defektu. Paulam Sukatniekam ir arī labākas šķirnes ko audzēt (SUPAGA,GUNA, ZILGA.).Mēs šo šķirni nepiedāvājam 10 gadus. Neizturīga pret neīsto miltrasu.

8. Jadviga – Ļoti spēcīgi augoša vīnoga ar  labu sala izturību, diemžēl der tikai apzaļumošanai, jo ogas ir maz un garšo pēc parfīma (ziepēm). Stādi ir piejami, bet nevienam nepiedāvājam. Šī šķirne tikai uz pasūtījumu, jo mājas degustācijās nav guvusi nekādu atsaucību. Mūsu uzskats ir ka šī vīnoga ar ļoti lielu zaļo masu der tikai apzaļumošanai.

9. Terēze (Lietuva) – Ir divas šķirnes Terēzes, viena Lietuvas (rozā ogas), otra Ungāru (zaļas), abas ir bijušas  manā kolekcijā. No Lietuvas Terēzes es atvadījos jau 10 gadus atpakaļ , jo viņai ir ļoti slikta ražība un ļoti liela zaļā masa. Vēl esam atstājuši ungāru Terēzi ar zaļām ogām. Lai gan viņas liktenis vēl arī nav izlemts . Garša ļoti laba muskata, ražība švaka, bet labāka kā Lietuvas Terēzei un krūms ir kompakts.

10. Aļošenkins – Par šo šķirni ir jāizlemj pašam pircējam vai tādu iegādāties vai ne. Viņai ir ļoti skaisti ķekari, ogas ir garšīgas un ražība arī ir laba, bet ir viens mīnuss, ļoti ieņēmīga pret neīsto miltrasu (Mildju). Ir viens risinājums šo vīnogu stādīt siltumnīcā, jo siltumnīcā vīnogas neslimo ar neīsto miltrasu.

11. Veina – Slimību ieņēmīga un ogas ar kurkuli sen izņemta no kolekcijas. Kāpēc ir jāstāda sliktāka vīnoga ja ir daudzas labākas . Pauls Sukatnieks ir izveidojis daudz vīnogu šķirņu un savu vērtējumu ir ielicis nosaukumos : SUkatnieksPAuls GAida (tā ir viņa ģimene) SUkatnieks KRišs BErta( tie ir viņa vecāki ) Guna (tā ir viņa meita). Varu tikai pievienot no sevis Zilgu.

Tās ir vīnogu šķirnes, kuras mēs esam paši pārbaudījuši.

Vienkārši žēl to cilvēku, kuriem “iesmērē“ tādu vīnogu, kas neataisnos viņu cerības, jo paiet 3-4 gadi no Tavas dzīves līdz tu saproti, ka tās ogas nav tādas kā tu cerēji un rodas iespaids ka nekā labāka Tu Latvijā izaudzēt nevari. Tāpēc mēs vienmēr aicinām pie sevis ražas laikā, lai cilvēki var nogaršot un izvēlēties sev garšojošo vīnogu un paši novērtēt, gribam mēs tādu, vai negribam , ir tur raža, vai tikai pāris sīku ķekariņu. Mums ir lielākā galda vīnogu kolekcija Latvijā un mēs esam pārbaudījuši ļoti daudz vīnogu škirnes, kas der un kas neder mūsu klimata apstākļiem. Tāpēc mēs ceram, ka būsim jums palīdzējuši neiepirkties ar nepiemērotām vīnogu šķirnēm.

P.S. Ar šo gadu mēs sāksim pārbaudīt arī siltumnīcu šķirnes. Ja rodas kādi jautājumi vai ir vajadzīgs godīgs padoms, zvaniet palīdzēsim.

Scroll to Top